Spoznajte Blackjack a jeho pravidlá, výrazy a hodnoty kariet

Pravidlá Blackjacku + pojmy a hodnoty kariet – tieto sa určite naučte!

V tejto časti vás zoznámime s pravidlami blackjacku – kartovej hry, ktorá sa stala spolu s pokerom v kasínach fenoménom. 

Skúsení hráči, ktorí už blackjack hrali, môžu túto časť smelo preskočiť a rovno začať skúmať blackjack stratégie, ktoré sú medzi hráčmi najpopulárnejšie. Pomôžu vám, aby ste boli ešte úspešnejší pri súperení s online kasínom.

Vy, ktorí ste ešte blackjack nehrali, sa v tejto časti našich stránok dozviete viac o pravidlách blackjacku; zistíte, čo je cieľom hry alebo aké sú vaše možnosti po obdržaní kariet od krupiéra. Dozviete sa, akým výsledkom môže hra skončiť a prídete na to, aké hodnoty majú karty v tejto populárnej hre.

Blackjack pravidlá a cieľ hry

Aby hráč zvolil správnu stratégiu musí v prvom rade poznať, čo je cieľom hry

Cieľom hry v Blackjacku nie je dosiahnuť sumu 21, ako sa mnohí mylne domnievajú, ale poraziť dealera (krupiéra). Na to vám postačí, aby mali vaše karty hodnotu čo najbližšiu číslu 21, avšak bez toho, aby ste túto hodnotu prekročili.

Pokiaľ krupiérove karty hodnotu 21 prekročia (prípadne bude hodnota jeho kariet nižšia ako vaša), stávate sa víťazmi daného kola.

Ak chcete byť pri hraní blackjacku dlhodobo v zisku je nutné poznať dve najdôležitejšie základné pravidlá, ktorých by sa mali hráči držať pri výbere správnej blackjack hry.

Ideálna hra online blackjackuVyplácaná výhra za blackjack je 3 : 2 – toto je pre hráčov najdôležitejšie pravidlo, ktorého sa musia držať a ostatné pravidlá už vás nemusia tak zaujímať. 

Ideálna Blackjack hra – vyplácaná výhra za Blackjack je 3 : 2, hrá sa s dvoma balíčkami kariet a krupiér stojí na mäkkej 17.
Ako prebieha hra blackjacku online

Blackjack sa hrá s balíčkami francúzskych kariet. Ich počet môže byť rôzny, v závislosti od druhu blackjackovej hry – od jedného až po osem balíčkov. Najčastejšie však hra prebieha so 6 balíčkami kariet.

Pokiaľ ovládate počítanie kariet, platí, že čím je balíčkov pri hre menej, tým väčšia je šanca na vašu výhru.

Hra blackjack online od spoločnosti NetEnt
Blackjackový stôl pri hraní blackjacku online

Hra začína stávkou každého hráča. Následne online kasíno (krupiér) rozdá každému hráčovi jednu kartu v smere hodinových ručičiek.

Sebe rozdá rovnako jednu kartu a pokračuje opäť v smere hodinových ručičiek druhou kartou pre každého hráča. Poslednú kartu si vezme dealer a otočí ju lícom nadol (tak, že hráči nevidia hodnotu danej karty).

Po obdržaní prvých dvoch kariet má hráč niekoľko možností, ako sa môže zachovať (v závislosti od typu hry)

Hit

Hráč si vypýta ďalšiu kartu (jednu alebo viac – v závislosti od ich hodnoty).

Stand

Hráč zostane stáť – hráč je spokojný s kartami a končí dané kolo (hru) alebo „odovzdáva“ ťah k ďalšiemu hráčovi.

Fold

Hráč zloží karty – táto situácia nastáva v prípadoch, ak je hráč nespokojný s kartami, ktoré dostal. V tomto prípade hráč svoju stávku prehral a dané kolo sa končí.

Split

Ak hráč obdrží 2 karty rovnakej hodnoty, môže hru rozdeliť na dve samostatné stávky – na každú sa potom nahliada ako na samostatnú hru so samostatnou stávkou. Je nutné priradiť stávku i na druhý „balíček“.

Double down

Umožňuje hráčovi zdvojnásobiť svoju pôvodnú stávku po rozdaní kariet. Double down je povolený pri väčšine typov blackjacku, ak majú karty hráča hodnotu 9, 10 alebo 11. Potom hráč obdrží už iba jednu kartu. Niektoré online kasína povoľujú double down aj v prípade, ak má hráč na ruke blackjack.

Take insurance

Ak dealer obdrží prvú kartu eso, existuje vysoká pravdepodobnosť, že dosiahne blackjack. Hráči sa tak môžu v tomto prípade „poistiť“ predtým ako dealer priberie ďalšiu kartu.

UpozornenieŠtatisticky z dlhodobého hľadiska však nie je rozhodnutie poistenia alebo „take insurance“ dobré, pretože hráč viackrát prehrá ako vyhrá (výhoda na strane kasína na úrovni viac ako 7 %!). Výnimka platí iba pre hráčov, ktorí používajú stratégiu počítania kariet.

Surrender

Hráč sa môže po rozdaní svojich kariet vzdať. V tomto prípade pol stávky prepadá kasínu a pol vkladu sa mu vracia späť. V kasínach sa môžete stretnúť s 2 možnosťami, kedy môžete karty zložiť (vzdať konkrétnu hru) – early surrender a late surrender.

Early Surrender

Svoje karty môžete pri tomto pravidle zložiť ihneď po rozdaní. Pri využití možnosti early surrender sa vám polovica vašej stávky vráti.

online kasínach sa s týmto pravidlom stretnete čoraz menej. Samotné kasíno totiž vďaka nemu znižuje svoju výhodu (house edge) pred hráčmi. Väčšina online kasín, ktoré umožňujú hrať early surrender kompenzuje túto možnosť iným pravidlom, ktoré vracia house edge späť na pôvodnú hranicu.

Prípady, kedy môžete využiť early surrender
 • Vy máte „na ruke“ hard 5, 6, 7, 12, 13, 14, 15, 16 alebo 17 a krupiér má eso.
 • Máte pár kariet s hodnotami 3, 6, 7 alebo 8 a krupiér má eso.
 • Máte na ruke tvrdú kombináciu s hodnotou 14, 15, 16 alebo páry 7 a 8 a krupiér má kartu s hodnotou 10. 
Late Surrender

Toto pravidlo vám prináša možnosť vzdať sa a zložiť karty hneď potom, ako krupiér skontroluje jeho karty. Stretnete sa s ním v drvivej väčšine online kasín. 

Ak má krupiér na ruke (natural) blackjack (eso + desiatková karta), využiť pravidlo late surrender už nemôžete a strácate celú svoju stávku.

Prípady, kedy môžete využiť late surrender
 • Máte „na ruke“ kombináciu s hodnotou 15 a krupiér má eso alebo kartu s hodnotou 10.
 • Máte karty s hodnotou 16 (vrátane 2x karty s hodnotou 8).
 • Máte kombináciu s hodnotou kariet 17 a krupiér má eso

Dealer má oproti hráčovi oveľa menej možností ako v hre pokračovať

 • hodnota 16 a menej – musí brať ďalšiu kartu a pokračovať, kým hodnota nie je 17 a viac,
 • hodnota „mäkká 17“ – v závislosti od typu hry a kasína musí krupiér na mäkkej 17 (súčet 17 s esom) buď zvoliť „STAY“ (ideálne pre hráčov) alebo musí zvoliť „HIT“ (zvyšuje výhodu na strane kasína až o 0,64 %),
 • hodnota 17 a viac – dealer stojí.

Výsledok hry

Po rozdaní kariet a ďalších prijatých rozhodnutiach v priebehu daného kola prichádza k vyhodnoteniu hry.

Výsledkom hry môže byť týchto 5 scenárov

 • ak hráč dosiahne vyššieho súčtu ako dealer – výhra vyplatená v pomere 1 : 1 (vsadil 50 €, vyhral 50 €),
 • ak hráč získa blackjack a krupiér nie, vyhráva stávku v pomere 3 : 2 (vsadil 50 €, vyhral 75 €). Pri niektorých kasínach a typoch Blackjacku môže byť vyplácaný i v pomere 6 : 5 (hráč je tak v dlhodobom horizonte v nevýhode – výhoda na strane kasína sa v tomto prípade zvyšuje až o 1,39 % !),
 • ak hráč aj krupiér získa blackjack, hra sa končí remízou (standoff alebo push)a vklad sa hráčovi vracia. To platí i v prípadoch, kde je súčet kariet hráča i krupiéra rovnaký,
 • ak je hráčov súčet viac ako 21 ihneď prehráva, bez ohľadu na karty krupiéra,
 • ak krupiérov súčet je viac ako 21, taktiež ihneď prehráva a vypláca všetkých hráčov pri stole, ktorí nepresiahli 21.

Hodnoty kariet v hre blackjack

Aby ste si mohli zahrať blackjack v online kasíne, musíte poznať hodnoty kariet pri hraní blackjacku. Bez tohto poznania jednoducho nebudete pri hraní blackjacku úspešní. Nie je to nič zložité, takže poďme na to.

Hodnoty kariet pri hraní blackjacku
Hodnoty kariet pri hraní blackjacku

Hodnoty kariet v blackjacku sú nasledovné:

 • Každá karta s číslom má svoju nominálnu hodnotu,
 • Karty s figúrami J, Q, K majú hodnotu 10,
 • eso má hodnotu buď 1 alebo 11 (vďaka esám môže vzniknúť kombinácia „soft hand“).
Aký je rozdiel medzi „soft hand“ a „hard hand“ Hard hand je kombinácia kariet, kedy ani jedna z hráčových kariet nie je eso.
Príklad: Ak má hráč na ruke karty 5 a 8, hodnota jeho kariet je 13. V prípade, že sa hráč rozhodne pre „hit“, riskuje že bustne a prehrá.

Soft hand je naopak kombinácia, kde je jedna z kariet hráča eso.
Príklad: Ak má hráč na ruke karty 5 a eso, hodnota jeho kariet je buď 6 alebo 16. Ak sa hráč rozhodne hitovať, neriskuje, že bustne a hodnota jeho kariet prekročí 21. Ak zvolí možnosť „hit“ a ďalšou kartou bude napr. Q, eso zníži svoju hodnotu na „1“. Potom bude mať kombinácia hráča 5 + A + Q hodnotu 16 (5 + 1 + 10).

Najlepšie karty, ktoré hráč môže mať, je mať blackjack. Druhý najlepší variant je súčet kariet 20 a 19 a hodnota 11 je treťou najlepšou.

Naproti tomu hodnoty 16 a 15 sú najhoršími možnosťami, ktoré hráč môže mať „na ruke“.

Nezabudnite!Hráč okamžite prehráva, ak prekročí hodnota kariet 21!

Na záver

Teraz už viete všetky základné informácie o blackjacku, ktoré ste na začiatok potrebovali. Najlepšie bude na začiatok zahrať si blackjack online zdarma.

Na zvýšenie svojej šance na výhru si prečítajte, aké blackjack stratégie využívajú hráči, aby vyhrali. Skúšajte tieto stratégie a učte sa. Po odohraní dostatočného počtu hier, vyskúšajte blackjack v niektorom z online kasín a zahrajte si o skutočné výhry.

Založiť účet Recenzia Posielajte peniaze rýchlo, bezpečne a bez poplatkov

Najnovšie príspevky na fóre

Zdravím. Ak ma niekto záujem o účet 365 betko tak ho rád predám. Viac v...
Bet365
Nazdar. Napíš mi na mesanger František Junior Maťa. Poradím ti.
Bet365 dali mi limity
Ahoj. Prosím ťa Bure alebo niekto iný, máte niekto skúsenosť s paysafecard?...
Aplikácia od paysafecard